Margaret & Andrew Brown, Ramsayville, UK

Photo by Karen Helmers 

Když jsme se já a Andrew v roce 1972 poprvé potkali, vlastnila jeho rodina fenku labradora. Byla absolutně nádherná, tmavě zlaté barvy s očima, které uměly obměkčit každé srdce. Absolutně si mě získala a to byl začátek mé celoživotní lásky k labradorům. Někdy během toho roku se Andrew stal více než tím mužem na druhé straně vodítka!

Společně vlastníme labradory od roku 1973 a hrdě sdílíme společné úspěchy. Naši psi získali více než 100 CC s Res.CC´s. Není to tak mnoho jako v některých jiných ch.stanicích, ale nikdy jsme nebyli těmi “velkými chovateli”. Snažíme se zlepšovat s každým vrhem a máme stále na paměti, že žádný pes není dokonalý.

Jsme šťastní, že také naše dcera Mairi projevila lásku ke psům. Pracujeme tak jako tým, kdy každý z nás má odpovědnost za jeho část. Já mám na starost tu jednodušší část – předvádění psů na výstavách.

Náš úplně první “výstavní” labrador byl z ch.stanice Poolstead Boba a Didi Hepworth. Byla to vrhová sestra P. Purse Strings & Ken Hunter’s P.Purpose of Cranspire. “Cassie” byla vegetariánka. Zhltnula absolutně všechnu zeleninu na naší zahradě. Dobře žrala jen když byla březí a i v té době jí chutnaly naše pokojové rostliny. Přes to všechno to byla skvělá chovná fena a my jsme za ni byli Didi a Bobovi velmi vděční.

Po ní rychle následovaly tři dcery Balrion King Frost – dvě žluté a černá z ch.stanice Sudeo Maurice Givana. Jeho psi byli pro nás vždy inspirací a od té doby jsme stále přáteli.

Tyto čtyři feny se staly zakladatelkami naší ch.stanice Ramsayville. Ale více než to byly hlavně našimi miláčky, každá se svojí jedinečnou povahou. Dávno už nejsou mezi námi ale zůstaly nám na ně ty nejlepší vzpomínky.

Každý rozhodčí má vlastní názor na to, co dělá dobrého psa a bohužel pro naše plemeno, názory se během let mění. Vystavování psů je pro nás koníčkem, i když drahým. Někdy je opravdu těžké vyjít z domu do chladného mrazivého rána když víte, že budete potřebovat dovednosti olympijského bruslaře, abyste se udrželi na nohou.

Je tu také zármutek, když musíte říci sbohem svému starému čtyřnohému příteli, se kterým jste prožili tolik nádherných let.

Někteří lidé říkají, že kdyby vyhráli v loterii, vzdali by se psů a odletěli na nějaký ostrov v Karibiku. My naše psy milujeme a také život, který nám přinášejí. I kdybychom nebyli úspěšní, byli bychom přesto šťastní za všechny ty roky strávené s našimi labradory. Pro nás to jsou opravdu nejlepší psi na světě.

Náš koníček nám přinesl mnoho nenahraditelných přátel a naše plemeno má to štěstí, že má tolik milých a skutečných příznivců. Myslím, že povaha Labradorů musí ovlivnit většinu majitelů. I když občas se i tady setkáte se studenými čumáky, ale bez nich by byl život nudný a všichni bychom byli dokonalí!

Strávili jsme mnoho nádherných chvil posuzováním po celém světě. Itálii, Švýcarsku, Francii, Německu, Holandsku, Finsku, Švédsku, Norsku, Kanadě, Japonsku, Rusku, Austrálii a v USA. Naše vášeň pro psy nám dala příležitost navštívit všechny tyto země, bez ní bychom o tom mohli jen snít.

Je to pro nás opravdová čest moci posuzovat na vaší výstavě. Doufáme, že si výstavu všichni užijete, ať už vyhrajete, či ne.

http://www.champdogs.co.uk/breeder/8695.html